Çoçuklar İçin Park Tasarımları

Bu yazımızda dünyanın çeşitli yerlerinde çocuklar için tasarlanmış parkları inceleyeceğiz.

Paco Sanchez Park

Paco Sanchez Park’ı 2020 yılında Amerika Birleşik Devletlerin’de Dig Studio tarafından tasarlandı. Park, farklı yaşlardaki çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını iyileştirme hedefiyle tasarlandı.

Paco Sanchez Park'ı havadan fotoğraf.

Parkın ruhu, renk ve biçim kullanımıyla topluluğun zengin Hispanik mirasını destekliyor. Oyun öğeleri, Paco Sanchez Park’a güçlü bir yer duygusu sağlıyor.

Paco Sanchez Park'ı yakından fotoğraf.

Parkhill Greens

Parkhill Greens 2021 yılında Plat Studio tarafından Çin’de tasarlandı. Park; canlılık, sosyallik ve sağlık odaklı bir tasarım süzgecinden geçirilerek oluşturuldu.

Parkhill Greens havadan fotoğraf.

Parkın ekolojik bir yer olması istendi. Aynı zamanda her yaşa uygun etkinliklerle canlı bir ortam oluşturmak hedeflendi.

Parkhill Greens yakından fotoğraf.

Mexicali’deki Çocuk Parkı

Meksika’nın Mexicali kentindeki çocuk parkı 2019 yılında DVCH De Villar Chacon Architecture tarafından tasarlandı. Kullanım yoğunluğunun düşük olduğu bu alanda kamusal etkinliği teşvik etmek için gerekli hiyerarşiyi sağlayabilen ve diğer yandan kimliğini bozmayan bir park tasarımı hedeflenmiş.

Mexicali'deki Çocuk Parkı havadan fotoğraf.

Parkta; spor sahası, tribün, kaydıraklı ölçeklenebilir piramit, küp oyunları, begonvil labirenti, çocuklar için çok amaçlı halka gibi çeşitli oyun alanları mevcut.

Mexicali'deki Çocuk Parkı yakından fotoğraf.

Elysium Bahçesi

Elysium Oyun Alanı, Kasım 2008’de Queensland Modern Sanat Galerisi’nde düzenlenen ‘Yer Yapıcılar-Çağdaş Queensland Mimarisi’ sergisini temsil etmek üzere seçilen iki projeden biriydi ve Cox Rayner Architects tarafından tasarlandı.

Elysium Bahçesi fotoğraf.

Oyun alanı ve park yapıları, topluluğu birbirine bağlayan birleşik bir öğeler koleksiyonu oluşturdu. Parkta toprak renkli beton, kereste ve bakır malzeme kullanıldı.

Elysium Bahçesi fotoğraf.

Fotoğraflar: David Patterson , Paul Wedake , Viyana Vitek, ACF Photography, Holi Photography, Lorena Darquea, Christopher Frederick Jones


Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
×