Demir Tatil Köyü

Demir Tatil Köyü Bodrum‘da, Mimar Turgut Cansever’e 1992’de Ağa Han Ödülü’nü kazandıran harika bir proje. Ağaçların arasında kaybolan, doğaya ve yaşama saygılı, sahili işgal etmeyen, kaliteli işçilikle inşa edilmiş, en fazla 3 katlı, 9 farklı tipte birbirinin manzarasını kesmeyen 35 ev.

Seçici Kurul Değerlendirmesi

Ödül proje, eski ile yeni malzemelerin tutarlı bir birleşimini sağlamak üzere yerel mimarinin geleneksel biçimlerini yeniden tasarlayan mimarın ileriyi gören yaklaşımına. Sonuç rafine fakat oldukça sadedir. Mükemmel bir işçilikle inşa edilmiş ve çok iyi yerleştirilmiş olan evler, mimari ve işçilik olarak oldukça yüksek bir standarttadır. Zengin bir dil oluşturan taş duvarlar ve yaya yolları ile doğal bitki örtüsünün hassas birlikteliği yaşayanlar için baştan çıkarıcı ve huzur verici bir ortam yaratmaktadır. Oldukça mütevazi olan bu yapıların araziye yerleştirilişi manzara gözönüne alınarak yapılmış ve doğal bitki örtüsü korunmuştur.

Proje Raporu

Demir Tatil Sitesi, tarihi Bodrum şehrinin kuzeyindeki Mandalya koyunda, Ege Denizi ile Akdeniz’in kesiştiği noktada bulunmaktadır. 50 hektarlık arazi, milli park alanıyla çevrilmiş bir koydadır. Bugüne kadar 9 farklı tipte villadan oluşan 35 birim gerçekleştirilmiştir. Villaların tümü orta sınıf Türk aileleri için tatil evleri olarak yapılmıştır. Gerçekleşen bu villalar çok daha büyük bir yerleşim ve gelişme şemasının ilk aşamasını oluşturmaktadır. Villa tipleri ve arsa büyüklükleri, inşaat malzemeleri aracılığıyla -taş, beton ve ahşap- değişik hacimler, biçimler ve kütleler yaratmak üzere çeşitlendirilerek kullanılmıştır. Müşteriler arsa içinde evleri için istediklerini seçmekte özgürdürler, tek koşul, yeni yapılan bir yapının komşu yapıların deniz manzarasını kesmemesi, her konutun denizi görmesidir. Arsalar büyüklük olarak standart fakat biçim olarak farklıdır. Taş duvar dokusu ve renklerdeki çeşitlilik, mükemmel biçimlendirilmiş bahçeler ve teraslar ve farklılaşmış ama biçimlenişi iyi kontrol edilmiş villalar doğal bir yerleşim havası yaratmaktadır. Mimar, projenin hem tasarımcısı hem müteahhiti hem de uygulayıcısıdır.


Çizim: Emine Öğün, Fotoğraflar: Cengiz Bektaş ve Nezih Eldem Arşivi SALT Araştırma


Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
×