Dünyanın En Değerli Markası

Dünyanın en değerli markası olan Apple, bu başarısının önemli bir kısmını tasarıma verdiği değere borçlu. Sadece ürün tasarımına değil, ürünleri sergiledikleri mekanların tasarımlarına da büyük önem gösteriyorlar. Son örneklerden biri ülkemizdeki Apple Bağdat Caddesi. Ülkemizdeki Apple mağazalarının üçüncüsü.


Apple

1 Nisan 1976 tarihinde, Steve Jobs’un evinin garajında kurulan küçük bir şirket olan Apple, küresel bir şirket haline gelerek, dünya çapında 317 bölge ofisi ve 323 Apple Store mağazası kurma başarısına erişti. Apple, bu başarısının önemli bir kısmını, son on yılda, bir bilgisayar markası olmanın da ötesine geçerek başarılı bir tüketici elektroniği markası haline gelmesi sayesinde yakaladı.


Apple Bağdat Caddesi Mağazası

Yapı, mimarlık ofisi Foster + Partners’in ekipleri ve Apple’ın tasarım ekipleri arasındaki yakın iş birliği ile ortaya çıktı. Böylece Apple’ın yalın tarzı mimariye de yansımış oldu. Ayrıca mekan sadece bir mağaza değil aynı zamanda farklı çalışmalar için de bir atölye.

Dünyanın en değerli markası olan Apple’ın, Bağdat Caddesi’ndeki mağazasına giren ziyaretçiler önce Apple ürünlerinin sergilendiği bir alanla karşılaşıyorlar. Arka bölümde, alt katla bir galeri mekanı oluşturan havadar bir hacim var. Alt kata inen bir asansör ve merdiven mevcut. İndiğimiz zaman bir çalışma, inceleme ve etkinlik alanı görüyoruz.

Aynı zamanda alt kattan arka bahçeye çıkabiliyoruz. Arka bahçede uygulanan geniş taçlı ağaçlar, arsa sınırında bulunan duvar ve hemen arkasındaki yeşil çit; kullanıcıyı sarmalayan, samimi bir peyzaj oluşturuyor. Bu peyzaj alanında da oturma birimleri mevcut.

Yapının çatısında toplanan yağmur suyu arka bahçedeki peyzajın sulanmasında kullanılıyor ve aynı zamanda yeşil çatı uygulamasıyla da ısı yalıtımı sağlanmış oluyor. Yapıda malzeme olarak duvarlarda Denizli’den gelen traverten taşı, zeminde ise Aksaray graniti kullanıldı.


Fotoğraflar: Kaan ÇorbacıBir Cevap Yazın

Scroll to Top
×