Mimar Sinan Belgeseli: Dünya Durdukça

1988 Uluslararası Mimar Sinan Yılı’ydı. Sevgili Suha Arın ve ekibi, bu yıl dolayısıyla büyük mimarın hayatını ve eserlerini yansıtan “Dünya Durdukça” belgeselini hazırladılar. Belgesel altı bölümden oluşuyor. Okullarda ders olarak izletilmesi gereken bir seri.

Bu belgesel için MTV bünyesinde kurulan Mimar Sinan Araştırma Merkezi’nde, Arapça, Farsça, Osmanlıca uzmanları, mimarlar, sanat tarihçileri ve sosyal antropologlar görev aldı. Mimar Sinan’ın yaşamı ve yapı faaliyetlerinin yanı sıra, Osmanlı Devleti’nin o zaman dilimindeki yöneticilerini, siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel olayları Avrupa ve Asya ile karşılaştırarak inceleyen araştırma merkezinde on binden fazla bilgi fişi derlendi.

Bir buçuk yılda tamamlanan “Dünya Durdukça” belgeseli için, Türkiye sınırları içinde 40.000 km yol kat edilerek otuzdan fazla ilde çekim yapıldı. Ayrıca, Yunanistan, Macaristan, Yugoslayva, Sovyetler Birliği ve Suriye’de de çekimler gerçekleştirildi.

“Dünya Durdukça”, 1989 Lozan Mimari Filmler Yarışması’nda “Jüri Özel Ödülü”ne, 1990 UNESCO Uluslararası Sanat Filmleri Yarışması’nda “Mimarlık Ödülü”ne, 1990 Bordeaux Şehir Planlaması ve Mimari Filmler Yarışması’nda da “Avrupa Konseyi Özel Ödülü”ne layık görüldü.


Kaynak: Suha Arın Belgeselleri


Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
×