Mostar Köprüsü’nün Kısa Hikayesi

0
(0)

Mostar Kenti Bosna-Hersek’te, Neretva Nehri’ni takip eden ve Adriyatik Denizi ile Balkanları bağlayan yol üzerinde bulunur. Eski taş köprü ile iki tarafındaki kuleleri, 43 cami, mescit, hamam vb. yapıları ile, 2 Sırp Ortodoks ve bir Katolik Kilisesi bulunan kent, bu özelliği nedeniyle 1986 yılında Ağa Han Dünya Mimarlık ödülüne layık görüldü.

Mostar Köprüsü havadan fotoğraf.

Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmış olan Mostar, Osmanlıların bölgeye gelmesi ve bu bölgeyi “Köprühisar” olarak adlandırması ile birlikte kısa zamanda önem kazanmaya başladı. Bu dönemde, Mostar’da bulunan çok eski ve emniyetli olmayan zincir köprünün yerine 1481 yılında ahşap asma bir köprü inşa edildi. Mostar Kenti’ne ismini veren Mostar Köprüsü’nün ise –daha önce aynı yerde bulunan ahşap asma köprünün yerine– taş kemerli olarak Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından yapıldı.

Mimar Hayrettin tarafından, büyük bir ustalıkla 1566 yılında yapılan ve yıllarca şehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprü; 1992 yılında başlayan Yugoslavya iç savaşı sırasında, 9 Kasım 1993 tarihinde, Hırvat Topçu Milisleri tarafından aralıksız üç gün süren top ateşi sonucu, 54 top atışıyla yıkıldı.

Mostar Köprüsü'nün taşları NATO askerleri tarafından sudan çıkarılıyor.

Yıkılan köprünün yeniden inşası için uluslararası bir proje başlatıldı. Türkiye bu projede büyük bir rol oynadı.

Mostar Köprüsü'nün taşları NATO askerleri tarafından sudan çıkarılıyor.

Köprünün orjinal hali korunmak istendiğinden yıkılan köprünün taşları sudan çıkartıldı. Fakat taşlar yıllar içinde yıpranmıştı.

Mostar Köprüsü'nün taşları dalgıçlar tarafından suda aranıyor.

Çare olarak; orijinal taşların çıkarıldığı, günümüzde kapalı olan taş ocağı tekrar bu iş için açılıp, aynı ocaktan çıkarılan taşlarla köprü yeniden inşa edildi. Köprü, Türkiye dahil çok sayıda devletin temsilcileriyle 2004 yılında hizmete açıldı.

Mostar Köprüsü kıyıdan fotoğraf.

Fotoğraflar: Ramirez HUN, NATO, Wikipedia (Mhare)


Ortalama Puan: 0 / 5. Oy Sayısı: 0

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
×