Türkiye’nin İlk İnternet Sitesi

Türkiye’nin ilk internet sitesi ODTÜ için yapıldı. 1993 yılında bu site yapıldığında dünyada yaklaşık 600 tane internet sitesi vardı. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği 1989 mezunu olan ve Bilgi İşlem Dairesi’nde çalışan Erdal Taner tarafından yapıldı.

Türkiye’de açılmış olan ilk internet sitesi bir üniversite sayfası olarak açılmış oldu. İnternet bağlantısı da ilk olarak ODTÜ’de gerçekleşmişti, bu sayede internet sitesinin kurulumu için zemin hazırlanmıştı. Hatta şunu da söyleyebiliriz ki Türkiye’deki ilk internet sitesine yüklenen ilk görsel de bilim ağacı heykelinin fotoğrafı olmuş oldu. Bilim Ağacı 1966 yılında inşa edildi.

ODTÜ BİLİM AĞACI

ODTÜ Rektörlüğü, 1965 yılında kampüse yerleştirilmek üzere Atatürk ve Devrimleri Anıtı Yarışması açar. Yarışmada birinci gelen Şadi Çalık’ın eseri, Fizik Bölümü önündeki “Fizik Çimleri” olarak anılan yerde uygulanır. Rektörlük, Tamer Başoğlu ve Ersen Gürsel’in tasarladığı ikinci gelen projeyi de “Kampüsün uygun bir yerine ve uygun bir ölçekte koyarak plastik değerinden faydalanmayı” düşünür.

Önerilen anıt, ODTÜ Kampüsü’nün Eskişehir Yolu üzerindeki ana kapısının yanındaki alana uygulanmak üzere yeniden projelendirilir. Bilim Ağacı olarak anılan eser, bugün ODTÜ’nün bir simgesi niteliğindedir.


İlk İnternet Bağlantısı

Türkiye’deki ilk internet bağlantısı da 1993 yılında ODTÜ’de gerçekleşmişti. 1993-1996 yılları arasında Ege, Bilkent, Boğaziçi ve İstanbul Teknik üniversitelerinde de internet bağlantısı gerçekleştirildi.

Hatta Türkiye’deki 2. internet sitesi Bilkent Üniversitesi için kuruldu. Bunu, doksanlı yılların sonunda hayata geçen Ekşisözlük ve Mynet gibi siteler takip etti.


Fotoğraflar: http://internet.org.tr/


Bir Cevap Yazın

Scroll to Top
×